Emin Hüseynov: Hazırda Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında minalardan təmizlənmiş sahə orta hesabla 40 faiz təşkil edir
Hazırda Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında minalardan təmizlənmiş sahə orta hesabla 40 faiz təşkil edir. Ağdam rayonunda bu təmizlənmə təxminən 50 faiz, Füzuli rayonunda 60 faiz təşkil edir.
Bu sözləri Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov aprelin 17-də Şuşada “Postmünaqişə dövründə mədəni irsin qorunması və dirçəldilməsi” mövzusunda I İslam Dünyası Mədəniyyət Forumunun açılışında deyib.
"Xocavənddə isə ərazinin yalnız kiçik bir hissəsi minalardan təmizlənib. Ancaq təmizlənmə mərhələsi tarixi və mədəni obyektlərimizin yerləşdiyi Xocavəndə də gəlib çatacaq", - deyə o vurğulayıb.

Эмин Гусейнов: Площадь разминированных территорий в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах составляет в среднем 40 процентов
В настоящее время средняя площадь разминированных территорий в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах составляет 40 процентов. В Агдамском районе этот показатель составляет примерно 50 процентов, а в Физулинском – 60 процентов.
Oб этом заявил специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов на открытии I Культурного форума исламского мира на тему «Защита и возрождение культурного наследия в постконфликтный период», организованном в Шуше 17 апреля.
«В Ходжавенде от мин очищена лишь небольшая часть территории. Однако разминирование дойдет и до Ходжавенда, где расположены наши историко-культурные объекты», - подчеркнул он.